Dzięki uczestnictwu szkoły w projekcie „Za rękę z Einsteinem – edycja II” w marcu gościliśmy po raz drugi pracowników i studentów Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego  w Olsztynie.

    Przeprowadzili oni z uczniami naszego gimnazjum zajęcia, pokazy z fizyki, chemii i matematyki, w których wzięli udział uczniowie klas pierwszych (42 osoby), drugich
(56 osób) oraz trzecich (43 osoby).

    Tematem warsztatów z fizyki były drgania i fale mechaniczne. Uczniowie obserwując pokazy i doświadczenia oraz przygotowane prezentacje multimedialne, zapoznali się z podstawowymi pojęciami i zjawiskami charakterystycznymi dla drgań i fal, m.in.:

Dużo czasu prelegenci poświęcili falom dźwiękowym, objaśniając, jakie są źródła, cechy dźwięków oraz mechanizmy ich wytwarzania przez instrumenty muzyczne.

    Celem zajęć warsztatowych z chemii było uzyskanie odpowiedzi na pytania, czy roztwory wodne przewodzą prąd i co jest warunkiem tego procesu. Uczniowie doświadczalnie sprawdzili, które z substancji są elektrolitami i który z metali będzie reagował z kwasami. Mogli przekonać się, wykonując doświadczenia, jak otrzymać metale o wysokiej czystości w procesie elektrolizy soli.

    Podczas zajęć z matematyki uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną i dyskutowali na temat pól wielokątów, pola koła, objętości różnych brył (graniastosłupów, ostrosłupów oraz brył obrotowych). Analizowali i porównywali te wielkości, aby odkryć zależności między nimi. Dowiedzieli się również, jak obliczać prawdopodobieństwo przy rzutach kostką lub monetą.

    Wszyscy uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty z chemii, podczas których uczniowie mogli samodzielnie wykonywać doświadczenia.

Agnieszka Fuśnik

Marzenna Rybko

Galeria

=======================================================================================================

 

    W ramach projektu „Za rękę z Einsteinem” realizowanego w naszej szkole od lutego 2009 roku w dniach 8 – 9. 10. 2009r. 37 uczniów z klas I i II wraz z opiekunami wzięło udział w wycieczce edukacyjnej pn. „Z Mazur do Gdańska”.

    Zgodnie z głównymi założeniami programu i zamysłem organizatorów trasa wycieczki była tak dobrana, aby pokazać uczniom możliwie dużą ilość wartościowych zabytków technicznych, architektonicznych oraz funkcjonalnych urządzeń niezbędnych dzisiejszej cywilizacji.

    Wybór odwiedzanych miejsc jak i informacje przekazywane przez pilota, i przewodników miały na celu usystematyzowanie oraz rozwój wiedzy uczniów z zakresu matematyki, fizyki, chemii oraz języka obcego. A odbywało się to w sposób niezwykle atrakcyjny dla uczniów – mianowicie uczestnicy wycieczki biorąc udział w grach i zabawach edukacyjnych, gromadzili za poprawnie wykonane zadania punkty w postaci banknotów o nominale 100 Einsteinów. Dzięki temu atmosfera w grupie sprzyjała zdrowej rywalizacji i motywowała uczniów do brania udziału w konkursach. Na posiadaczy największej liczby „Einsteinów” czekały upominki.

A oto jak przedstawiał się szczegółowo plan naszej wycieczki:

    Pierwszy dzień to „Dzień Hydro – zagadki”.

W drodze do Gdańska zatrzymaliśmy się w Buczyńcu – miejscowości, w której znajduje się unikatowa na skalę Europy budowla wodna, a mianowicie Kanał Elbląsko-Ostródzki. Zapoznaliśmy się z zasadą jego funkcjonowania  i obejrzeliśmy jedną z pięciu pochylni.

    Po dotarciu do Gdańska spacerowaliśmy po Opływie Motławy, Drogą Królewską, podziwialiśmy Gdańskiego Żurawia, weszliśmy na pokład najstarszego statku transportowego „Sołdek”. Nie ominęliśmy także zabytkowej części miasta, w której obejrzeliśmy najstarsze   w Europie średniowieczne młyny wodne.                      

    Pod koniec dnia pojechaliśmy do Straszyna, gdzie ulokowane zostały elektrownie wodne. Za sprawą przewodnika przekonaliśmy się jak ludzie nauczyli się wykorzystywać siły natury do swoich potrzeb.

     Dzień drugi był „Dniem młodego odkrywcy”. Po śniadaniu udaliśmy się  z wizytą na Politechnikę Gdańską. Podczas przechadzki po całym miasteczku akademickim zapoznaliśmy się z osiągnięciami naukowymi tej uczelni, a  na koniec wędrówki, na dziedzińcu budynku głównego za pomocą Wahadła Foucaultamoglismy jeszcze raz dowieść, że Ziemia obraca się wokół własnej osi.

    Przedpołudnie spędziliśmy w nowoczesnym Centrum Edukacyjnym „Hevelianum”, mieszczącym się na Górze Gradowej w Gdańsku.

Znaleźliśmy się na bardzo multimedialnej i interaktywnej wystawie poruszającej tematy związane z astronomią, optyką, kosmologią i innymi dziedzinami fizyki. Wiele rzeczy można było nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć, przesunąć a nawet posmakować –oczywiście pod okiem specjalistów.

    Po wizycie w „Hevelianum” odwiedziliśmy gdańską manufakturę słodyczy „Ciu – ciu – Cukier Artists”, w której cukiernicy pokazali nam proces produkcyjny cukierków i lizaków. Na koniec tej wizyty otrzymaliśmy produkty tych „doświadczeń chemicznych”.

    Żegnając Gdańsk, jednogłośnie stwierdziliśmy: „ PODRÓŻE KSZTAŁCĄ”.

                                                                                                     

                                                                                                            Agnieszka Fuśnik

Galeria

=======================================================================================================

 

17 marca 2009 roku naszą szkołę odwiedzili wykładowcy i studenci z Warmińsko-Mazurskiego Uniwersytetu w Olsztynie. Poprowadzili oni trzy jednogodzinne spotkania polegające na teoretycznych i praktycznych zastosowaniach matematyki, chemii i fizyki na co dzień. Podczas tych zajęć wszyscy uczniowie  szkoły  będą uczestniczyć  w wykładach oraz eksperymentach i doświadczeniach.

Natomiast we wrześniu 2009 r. młodzież pojedzie do Olsztyna i  weźmie udział w Festiwalu Nauki - przedsięwzięciu popularyzującym naukę, realizowanym od 2003 roku z inicjatywy Ministerstwa Nauki, jako jedna z wielu imprez odbywających się w ośrodkach akademickich na terenie całego kraju. W Olsztynie głównym organizatorem jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski współpracujący z innymi uczelniami i placówkami naukowymi z regionu.

W ramach Olsztyńskich Dni Nauki odbywają się wykłady, pokazy, prezentacje, konkursy, udostępniane są do zwiedzania laboratoria itd.

Mamy nadzieję, że te spotkania staną się dla uczniów atrakcyjne, ciekawe, interesujące i będą dopingiem do dalszej systematycznej pracy na rzecz przedmiotów ścisłych.

Od 1-3 lipca 2009 r. w ramach projektu edukacyjnego „ Za rękę z Einsteinem” 24 uczniów  z  naszego gimnazjum  pod opieką pań Marzenny Rybko i Agnieszki Fuśnik uczestniczyło w letniej szkole zorganizowanej przez Politechnikę  Gdańską.

Młodzież  miała  niecodzienną okazję chociaż przez kilka dni  poczuć się  jak prawdziwi studenci ponieważ zasiadała  w salach wykładowych uczelni  a ćwiczenia laboratoryjne prowadzili dla niej nauczyciele akademiccy i studenci. Uczniom zapewniono noclegi  w domach studenckich.

Ideą całej akcji,  w której uczestniczy nasza młodzież  jest rozbudzenie zainteresowań i ciekawości młodych ludzi ,aby nauczyli się praktycznego wykorzystywania poznanej wiedzy.

Ważne  w tym przedsięwzięciu jest również kształtowanie  charakterów  młodych ludzi.

Wielką atrakcją okazały się zajęcia z fizyki w laboratorium plenerowym, w którym pracownicy Politechniki pokazali uczniom, że prawa fizyki zapisane niejednokrotnie skomplikowanymi wzorami mają też swoje konsekwencje w naturze.

Bardzo ciekawe były również zajęcia z chemii, ich bohaterem stał się Harry Poter- idol wielu uczniów- okazało się, że czary i magia mają swoje uzasadnienie w doświadczeniach i eksperymentach chemicznych.

Oprócz wykładów i zajęć w laboratoriach uczniowie mogli również zwiedzić piękną Gdańską Starówkę, i pospacerować odkrywając uroki Gdańska.

Mimo, że wakacje były w pełni, uczniowie wrócili zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia, oraz o przyjaciół poznanych w „nowej szkole”. 

                                                                                                                Agnieszka Fuśnik

Galeria

=======================================================================================================