IV PRZYSTANEK PaT

W dniach 6-10 lipca 2009 r. dzięki otrzymanemu wsparciu finansowemu ze strony Urzędu Gminy w Bartoszycach, piętnastu uczniów z naszej szkoły pod opieką pedagog Sylwii Kondraciuk uczestniczyło w organizowanej  przez Komendę Główną Policji  IV edycji Ogólnopolskiej Akcji Profilaktycznej Przystanek PaT, która odbyła się w Miętne gmina Garwolin. W tym roku w Przystanku wzięło udział 1.500 uczestników i ponad 200 gości finału Akcji. Program obejmował warsztaty artystyczne (do południa), warsztaty profilaktyczne (po południu), spektakle teatralne i koncerty (wieczorem), pokazy filmów i zdjęć z dnia (po północy) oraz nocne pokazy teatralne i filmowe. Tegoroczny Przystanek PaT oferował bezpłatnie dla uczestników, prowadzone przez zawodowych instruktorów warsztaty artystyczne: teatralne, wokalne, literackie, plastyczne (performance), tańca klasycznego, nowoczesnego, towarzyskiego,  ludowego, dziennikarskie,  teatru iluzji, techniczne (dźwięk i światło), visage'u i charakteryzacji,  krótkofalarskie,  warsztaty profilaktyczne  oraz prowadzone nocą rozmowy filozoficzne.

Młodzież naszego gimnazjum przez cztery dni chętnie brała udział w warsztatach plastycznych, teatralnych, tańca nowoczesnego, visage'u i charakteryzacji oraz teatrze ulicznym. W ramach warsztatów profilaktycznych odbyły się pokazy filmów edukacyjno-profilaktycznych oraz prezentacje przedstawień teatrów młodzieżowych, a także meeting AA i spotkanie z Konradem Wojterkowskim, autorem kampanii ,,Kocham, nie biję.  Kocham, reaguję", wraz z Magdaleną Różczką i Mateuszem Damięckim, który wprowadził uczestników w świat sztuki i dobrych działań. Artyści mówili o swojej pracy i o bezinteresownym udziale w kampanii.

Ostatni dzień IV Przystanku PaT minął pod znakiem przygotowań do zakończenia Akcji. Od rana trwały próby do popołudniowych prezentacji warsztatów.

Do Miętnego przybyli zaproszeni goście, na czele z Wicepremierem Rządu ,Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji Grzegorzem Schetyną, któremu towarzyszył Komendant Główny Policji gen. insp. Andrzej Matejuk oraz przedstawiciele władz administracyjnych, samorządowych i oświatowych.

W ramach finału IV Przystanku PaT został zaprezentowany spektakl "By służyć wartościom" upamiętniający wydarzenia sprzed 25 lat, kiedy to uczniowie ZSR w Miętnem stanęli w obronie chrześcijańskich wartości symbolizowanych przez wiszące w szkolnych klasach krzyże.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości, odbyły się wszystkie prezentacje warsztatowe do których wszyscy uczestnicy dzielnie się przygotowywali pod okiem doświadczonych instruktorów. Wieczorno-nocną część finału wypełnił ujmujący koncert uczestników warsztatów wokalnych i towarzyszących muzyków.

Sylwia Kondraciuk